АБВ на Ротари - VІІІ, IX, X, X!, XII
Начало » АБВ на Ротари » АБВ на Ротари - VІІІ, IX, X, X!, XII



АБВ на Ротари oт Клифърд Л. Дохтерман- VІІІ част

Официален указател

Как разбирате кога се среща Ротари клуб Туумба, Пондичери или Реклингхаусен? Просто гледате в официалния указател на Ротари Интернешънъл. Той се публикува всяка година в приблизително 825 страници с настоящата информация за ротарианците и Ротари клубовете. Денят, времето и мястото на срещата на всеки от над 31 000 клуба са изброени. От Ротари клуб Афамоса Малака, Малайзия да Цволе Ноорд, Холандия, Официалният указател дава името, адреса и имейла на всеки президент и секретар на клуб, както и броя на членовете и датата на чартиране.
Официалният указател също съхранява цяло богатство от информация за около 530 дистрикта, както и за състава и целите на всяка официална комисия на РИ и нейните задачи. Включват се имената и адресите на настоящия борд на директорите на РИ и на всички предишни бордове. Има списък на всички паст президенти на РИ с темите за техните години. Отличният указател на хотелите по света и списъкът с лицензираните продавачи на Ротари стоки са допълнения. Това е отличен пътеводител за осъществяване на контакти в Ротари, когато пътувате.
Има го в печатен вариант или на компакт диск, Официалният указател може да се поръча от щаба на РИ или от международните офиси. Ротарианците могат също да намерят информация за срещите на клубовете в раздела Къде се срещат клубовете на уеб страницата на Ротари.
И между другото, Туумба се срещат всеки понеделник в 18 часа, Пондичери в сряда в 19:30, а Реклингхаусен в понеделник в 19 часа. Сега е добре да се знае!

Възможности за приятелство

Повечето ротарианци са много успешни професионалисти или на изпълнителни длъжности в бизнеса, защото чуват за възможности, почукват и се възползват от тях. Веднъж седмично, възможността за Ротари приятелство се случва на всяка среща на клуба, но не всички членове чуват нейното почукване.
Седмичната среща на клуба е специалната привилегия на членството в
Ротари. Това дава възможност за посещение на приятелите членове, за срещане на посетители и нови членове и споделяне на личното приятелство с други членове.
Ротари клубовете, които има репутацията на „приятелски клубове” обикновено следват няколко прости стъпки. Членовете се насърчават да заемат различни места на различна маса всяка седмица или да сядат с член, когото не познават толкова колкото дългогодишните им лични приятели. От членовете се иска да канят нови членове и посетители да се присъединят на масата и по-скоро да поговорят, отколкото да се хранят в мълчание или да говорят само със съседа си. Ротарианците трябва също така да се стараят да опознаят повече всички членове на клуба.
Когато ротарианците следват тези лесни стъпки, изцяло нова възможност за приятелство се почуква всяка седмица. Скоро, ротарианците осъзнават, че топлото и лично приятелство е основополагащ крайъгълен камък за всеки голям Ротари клуб.

Пеене на клуба

Хари Рагълс е петият човек, който се присъединява към разговорите на Пол Харис, които водят до формирането на първия Ротари клуб в Чикаго през 1905 г. Хари бил приятел, който обича пеенето и това е популярна дейност в края на века. На една от ранните срещи на клуба Хари скочил на един стол и подканил всички да се присъединят към него за една песен.
Груповото пеене скоро става традиционна част от всяка среща на Ротари. Обичаят се разпространява в толкова много клубове в САЩ и все още е популярна приятелска дейност в различни страни като Австралия, Япония, Нигерия, Нова Зеландия и Канада. Някои клубове пеят национална песен като официално откриване на срещата. Социалното пеене, въпреки това, рядко се среща в Ротари клубовете в Европа, Южна Америка и Азия.

Видове членство

Има два вида членство в Ротари – активно и почетно. Активен член е този, който е избран за членство в даден клуб под бизнес или професионална класификация както е описано в конституцията и разпоредбите на РИ. Активните членове могат да заемат постове в своите клубове и да служат на Ри на ниво дистрикти или на международно ниво. От тях се очаква да покриват изискванията за присъствие, да плащат задълженията си и да водят нови членове в Ротари.
Почетното Ротари членство може да се предлага на хора, които са се отличили чрез изключителна служба в следването на идеалите на Ротари. Почетният член се избира само за една година и постоянното членство трябва да се обновява всяка година. Почетните членове не могат да предлагат нови членове или да заемат постове, за тях не важат изискванията за присъствие и задълженията на клуба.
Много отличили се държавни глави, изследователи, писатели, музиканти, космонавти и други обществени личности са били почетни членове на Ротари клубове, включително крал Густав от Швеция, крал Джордж VІ от Англия, крал Бадуин от Белгия, крал Хасан ІІ от Мароко, сър Уинстън Чърчил, Алберт Швайцер, Чарлс Линдберг, композитора Жан Сибелиус, изследователя сър Едмън Хилари, Тор Хейердал, Томас Едисон, Уолт Дисни, Боб Хоуп, Д-р Албърт Сабин, Маргарет Тачър и много от президентите на САЩ.

Членство в Ротари Интернешънъл

Ако попитате ротарианец дали принадлежи на Ротари Интернешънъл, човекът вероятно ще ви погледне изненадано и ще ви каже „Разбира се, аз съм член на Ротари Интернешънъл”. Но в този момент, сигурният ротарианец ще бъде технически в грешка. Никой ротарианец не може да бъде член на Ротари Интернешънъл.
Обяснението на това привидно противоречие е просто. Конституционните документи на РИ гласят, че членството в Ротари Интернешънъл е ограничено – само за Ротари клубове. Над 31 000 Ротари клуба принадлежат на организацията, която наричаме Ротари Интернешънъл.
Ротари клубът е съставен от хора с подходящи квалификации – с добър характер и репутация и бизнес или професионална класификация и който има изпълнителна или ръководна длъжност. Ротарианецът принадлежи на своя клуб, а клубът на Ротари Интернешънъл. Техническата разлика не е очевидна нито известна сред повечето от ротарианците и рядко създава проблеми и усложнения. Въпреки това обяснява защо Бордът на директорите на Ротари има очаквания и предава привилегии на по-скоро на Ротари клубове, отколкото на отделни ротарианци.
Ако някой ви попита дали принадлежите на Ротари Интернешънъл, вашият най-точен отговор би трябвало да е ”Не, аз принадлежа на Ротари клуб.” Съмнително е обаче дали някой ще разбере разликата или пък всъщност наистина ще го интересува.

 

АБВ на Ротари oт Клифърд Л. Дохтерман- IX част


Дистрикт гуверньор

Дистрикт гуверньорът изпълнява много значима роля в света на Ротари. Той или тя е единственият офицер на Ротари Интернешънъл в географската зона, наречена дистрикт, който обикновено включва около 45 Ротари клуба. Дистрикт гуверньорите, които се обучават на Международната асамблея и регионално на семинара за обучение на гуверньори елект, осигуряват напътствия и ръководство за над 31 000 Ротари клуба в света. Те отговарят за поддържането на високо ниво на функциониране на клубовете в техния дистрикт.
Дистрикт гуверньорът е много опитен ротарианец, който щедро посвещава една година на доброволческата задача за ръководство и прави най-малко по едно официално посещение до всеки клуб в дистрикта. Гуверньорът е много добре запознат с настоящите програми, цели, практики и е човек с признато високо положение в неговата или нейната професия, общество и Ротари клуб. Гуверньорът трябва да наблюдава организирането на нови клубове и да подсилва съществуващите. Той или тя има специфични задължения, за да гарантира, че качеството на Ротари не се колебае в дистрикта и е отговорен/а за подпомагането и приложението на всички програми и дейности на президента и борда на директорите на РИ. Гуверньорът планира и провежда конференцията на дистрикта и други специални събития.

Ролята на Асистент гуверньорите

Службата на асистент гуверньора е създадена през 1996 г. като ключов елемент в плана за ръководство на дистрикта, организационната структура на всички дистрикти, която е приета от борда на РИ в усилията да се подпомагат дистрикт гуверньорите за по-добра подкрепа в техните клубове. Асистент гуверньорите се назначават от дистрикт гуверньора да помагат за администрацията на определените клубове. Тези ключови лидери на Ротари помагат за плана бъдещите президенти за тяхната година и за официалното посещение на гуверньора, съветва клуба за стратегиите за постигане на цели и посещава поверените им клубове поне четири пъти в годината.
Освен осигуряването на по-отговорна подкрепа за клубовете, асистент гуверньорите формират и пуул от добре обучени лидери, от които да се избират бъдещи гуверньори. Асистент гуверньора служи като важен източник както за клубовете, така и за дистрикт гуверньора, като помага за гарантирането, че всичко върви плавно и както трябва в рамките на дистрикта.

Международната асамблея

Международна асамблея се провежда веднъж годишно до 15 Февруари, за да подготви дистрикт гуверньорите елект от целия свят за тяхната служба, която те ще поемат от 1 юли. Придружавани от своите съпрузи, около 530 бъдещи гуверньори се обединяват с домакини опитни ротарианци за една седмица обучение и сесии за мотивация. На международната асамблея те се срещат с ротарианеца, който ще служи като президент на РИ през тяхната година на служба като гуверньори и научават темата на РИ за идната година, около която и те трябва да изградят своите дейности на дистрикта.
Първата Международна асамблея се провежда в Чикаго, Илинойс, САЩ, през 1919 г. По-късно асамблеите се провеждат в Лейк Пласид, Ню Йорк, САЩ; Канзас сити, Мисури, САЩ; Бока Рейтън, Флорида, САЩ; и Нешвил, Тенеси, САЩ. В близките години асамблея се провежда и в Анахайм, Калифорния, САЩ. Но независимо от мястото, посланието в залата остава непроменено през годините: „Влезте за да научите… тръгнете напред за да служите”.

Асамблея на дистрикта

За да се види годишната дейност на ръководството на Ротари всяка година, изискват се специални усилия, за да се осигури доброто обучение на над 31 000 лидери на клубове за задачите, които те поемат. Годишната асамблея на дистрикта предлага мотивация, вдъхновение, информация за Ротари и нови идеи за лидерите на клуба, директорите и ключовите председатели на комисии на всеки клуб. Някои от по-опитните водачи на дистрикта провеждат информативни дискусии за всички етапи на администрацията на Ротари и проектите за служба. Асамблеята дава на участниците ценни нови идеи, за да направят своя клуб по-интересен и ефективен. Обикновено 8 до 10 делегати от всеки клуб са поканени да присъстват на сесията за обучение.
Друга важна характеристика на асамблеята на дистрикта е прегледа на темата на следващия дистрикт гуверньор и акцентите на президента на РИ за следващата година. Целите на дистрикта също се описват и се разработват планове за тяхното приложение.
Успехът на всеки Ротари клуб често се определя ат представянето и участието на клуба на годишната асамблея на дистрикта.

Конференция на дистрикта

Повечето ротарианци никога не са присъствали на конференция на дистрикта, което означава, че не са опитали една от най-приятните и ползотворни привилегии от членството в Ротари.
Конференцията на дистрикта е за всички членове на клубове и техните съпрузи, а не само за офицери и членове на комисии. Целта на конференцията на дистрикта е приятелството, вдъхновяващите говорители, дискусии по въпроси, които правят членството на някого в Ротари много по-значимо. Всеки човек, който присъства на дистрикт конференция смята, че да си ротарианец носи дори още по-големи ползи порази новия опит, вътрешен поглед и познания, добивани по време на конференцията. Тези, които посетят конференция на дистрикта се радват да ходят отново година след година.
Всеки Ротари дистрикт провежда конференция на дистрикта всяка година. Тези срещи се смятат за толкова важни, че президентът на Ротари Интернешънъл избира знаещ ротарианец за негов личен представител да присъства и да отправя обръщение на всяка конференция. Програмата включва винаги няколко отличителни характерни забавления, интересни дискусии и вдъхновяващи програми.
Един от допълнителните бонуси от присъствието на конференцията на дистрикта е възможността да се запознаеш по-добре с членовете на даден клуб в неофициална обстановка. Продължителните приятелства нарастват от часовете на приятелство на конференцията на дистрикта.

 

АБВ на Ротари oт Клифърд Л. Дохтерман- X част


Семинар за обучение на президенти елект (ПЕТС)

Разпоредбите на Ротари Интернешънъл изискват гуверньорът елект на всеки дистрикт , в сътрудничество с настоящия гуверньор, да програмира и проведе семинар за обучение за следващите президенти на клубове в дистрикта, за предпочитане през март. Този дву- или тридневен семинар за обучение на президенти елект, често наричан с неговия акроним ПЕТС, е сесия на мотивационно обучение за ръководство, която да подготви бъдещите президенти на клубове за службата, която те ще поемат от 1 юли. Сред темите са представянето на темата на РИ за идващата година, както и информация за ефективни проекти за служба и Ротари фондацията. Отделя се време и на преглед на ролята и отговорностите на президента на клуба. Бъдещите президенти на клубове също научават за определянето на целта, подборът и подготовката на офицери на клуба, администрацията на клуба, набирането и ориентирането на членове, РИ и ресурсите на дистрикта. В някои региони на света два или повече дистрикта провеждат мултидистриктен ПЕТС. Мултидистриктните групи са открили, че техният по-голям брой им помага да привлекат известни Ротари говорители, дават на новите президенти перспективи отвъд границите на дистрикта и представят разнообразни стратегии за ефективно ръководство на клуба.

Младежки обмен

Младежки обмен е една от най-популярните програми за представяне на международното разбирателство и развиване на доживотни приятелства. Тя започва през 1927 г. с Ротари клуба в Ница, Франция. Обмените в Европа продължават до Втората световна война и започват отново през 1946 г.. През 1939 г. голям Младежки обмен се създава между Калифорния и Латинска Америка. От тогава програмата се е обхванала целия свят. В последните години над 7 000 млади хора участват годишно в програмите за обмен, спонсорирани от Ротари клуб и дистрикта.
Стойността на Младежки обмен е опит, придобиван не само от ученици от гимназията, но също така от приемните семейства, спонсориращите клубове, приемните гимназии и цялото общество. Участниците в Младежки обмен обикновено дават на участващите ученици чудесни възможности в техните училища да научат за обичаите, езиците, традициите и семейния живот в други държави.
Младежки обмен предлага на младите хора интересни възможности и богат опит да видят друга част на света. Учениците обикновено прекарват цяла учебна година в чужбина, въпреки че някои клубове и дистрикти спонсорират краткосрочни младежки обмени от няколко седмици или месеца.
Младежки обмен е силно препоръчвана програма за всички Ротари клубовете като практическа дейност за подсилване на добрата воля и международното разбирателство.

Никакви лични привилегии

Често приятелите питат дали ротарианците получават специални бизнес ползи от членството си в Ротари. Дали ротарианците трябва да очакват специална отстъпка или преференциално обслужване само защото имат работа с приятел ротарианец?
Ясният отговор е „не”. Процедурният наръчник на РИ ясно изразява позицията на Ротари по този въпрос. Политиката, в началото одобрена от Борда на директорите на РИ през 1933 г. е, че в бизнес и професионалните отношения „ротарианецът не трябва да очаква и още по-малко да иска, повече внимание или привилегии от приятел ротарианец, отколкото последният би дал на когото и да било друг бизнес или професионален партньор… Каквато и да употреба на приятелството на Ротари като средство за придобиване на печалба или ползи противоречи на духа на Ротари.”
От друга страна, ако нов или повече бизнес стане естествения резултат на приятелство, създадено в Ротари, то е същото нормално развитие, което де случва извън и в Ротари , така че това не е нарушение на етиката на Ротари приятелството.
Важно е да се запомни, че основната цел на членството в Ротари е да даде на всеки член уникалната възможност да служи на другите и членството не е замислено като средство за лични ползи или специални привилегии.

Всеки ротарианец пример за младежта

През 1949 г. Бордът на РИ приема слоган Всеки ротарианец пример на младежта като израз на подпомагането на децата и младежта във всяко общество където съществува Ротари клуб. Да служиш на младите хора отдавна е важна част от програмата на Ротари.
Проектите за служба на младежта приемат много форми по света. Ротарианците спонсорират групи за момчета скаути и момичета скаути, групи за атлетика, центрове за деца с увреждания, охрана за училища, летни лагери, домове за сираци, зони за отдих, клиники, панаири, центрове за грижи за деца и болници за деца. Много клубове дават професионални съвети, основават програми за младежка заетост и представят използването на четиристранния тест. Все повече проекти за предотвратяване на злоупотреби с наркотици / алкохол и внимание върху СПИН се подкрепят от ротарианци.
Във всеки случай ротарианците имат възможност да бъдат модели за ролята и учители за младите хора в тяхното общество. Човек се учи да служи като наблюдава другите. След като нашите младежи растат и стават лидери, надяваме се, че всеки ще достигне същите дух и желание да служи на бъдещите поколения.Слоганът приет преди повече от 50 години е също толкова жизнен и днес.

Служба на световното общество

Служба на световното общество (ССО) е програма на Ротари, чрез която клуб или дистрикт в дадена държава предоставя хуманитарна помощ по проект на клуб на друга държава. Обикновено помощта отива при развиващите се общества, където проектът на Ротари ще спомогне да покачването на стандарта на живот и качеството на живот. Последният проект на служба на световното общество е да изгради добра воля и международно разбирателство сред народите по света.
Важен начин за намирането на клуб в някоя друга част на света, който има нужда от помощ по стойностен проект е да се използва ССО Обмен на проекти, списък със стотици достойни дейности, които се публикуват всяко полугодие. Списъкът за обмен се поддържа от секретариата на РИ в Евънстън и е достъпен при поискване. Той описва проекти, дава очаквани разходи и имена за контакти. ССО Обмен на проекти изброява база данни, която се обновява всеки месец и може да се види в интернет на уеб страницата на Ротари.
Клубове, които търсят помощ по хуманитарен проект могат да регистрират своите нужди и клубове, които търсят как да помогнат за ССО могат лесно да прегледат списъка от нужди по проектите за обмен. Така обменът предоставя практически начин за свързване на нуждите и ресурсите.
Всеки Ротари клуб се насърчава да предприема проект за ССО всяка година. Списъкът за обмен на проекти за ССО е отличен инструмент з-а намиране на истинската нужда, описание на проект и сътрудничество с клуб в развиващ се регион. Работата тогава е „да се захванем за работа” за завършване на проекта и в същото време да изградим мостове на приятелството и световното разбирателство.

АБВ на Ротари oт Клифърд Л. Дохтерман- XI част


Групи жени свързани с Ротари клубове

Някои много значими програми на службата на Ротари не се провеждат от ротарианци. Това е истина поради многото проекти спонсорирани от организации на съпруги на ротарианци и други жени роднини свързани с Ротари клубове по целия свят. Като цяло организирани преди Ротари клубовете да приемат жени за членство, тези групи са служили и продължават да служат като начин за съпругите на ротарианците да подпомагат идеалът за служба на Ротари и правят ценни дарения за обществото.
Групите на жените – често наричани Жените на Ротари, Ротари Ани клубове, Дамите на Ротари или по официалната организация , Вътрешното колело – годишно провеждат стотици забележителни проекти на хуманитарна служба. Те основават училища, клиники за бебета, центрове за разпространение на храни и дрехи, болнични апаратури, домове за сираци, домове за възрастни хора и други дейности за служба, и също така често предоставят доброволна служба ден след ден, за да функционират центровете за грижи за деца за работещите майки и предоставят необходими ресурси за учениците от Младежки обмен. В много случаи групите на жените допълват и обогатяват програмите провеждани от местните Ротари клубове. Много от групите на жените активно водят проекти за международна служба , както и местни проекти.
Бордът на директорите на РИ през 1984 г. признава отличната служба и приятелство на клубовете и организациите на жените роднини на ротарианци и насърчава всички Ротари клубове да спонсорират такива неофициални организации.

Програма функционална грамотност

Изчислено е, че милиарди хора – една шеста от населението на света – не може да чете. Неграмотността сред възрастните и децата е световна грижа във високо-индустриализираните държави и в развиващите се страни.
Трагедията от неграмотността е, че тези, които не могат да четат нямат лична независимост и стават жертви на безскрупулна манипулация, бедност и загуба на човешко достойнство. Неграмотността е унижаваща. Тя е огромно препятствие за икономическо, политическо, социално и лично развитие и бариера за международното разбирателство, сътрудничество и мир в света.
Много Ротари клубове внимателно проучват нуждите в обществото си за обучение и грамотност. Някои клубове осигуряват основни книги за учене на четене. Други основават клиники в подкрепа на четенето и езиците, осигуряват доброволческа помощ за обучението и купуват материали за четене. Ротарианците могат да играят жизненоважна роля в техните общества и в развиващите се страни с подкрепата на проекти за отварянето на възможности, които идват от способността за четене. Например, австралийските ротарианци разработват проекти Фарове на грамотността в четири училища в Тайланд. Този нов метод на преподаване се е доказал като толкова успешен, че тайландското правителство го приема за всички държавни училища. Други Ротари клубове използват този модел, за да разработват проекти за грамотността в Бангладеш, Южна Африка, Бразилия и други държави.

Международни конгреси

Всеки май или юни, Ротари Интернешънъл провежда световен конгрес за „да стимулира, вдъхновява и информира всички ротарианци на международно ниво”. Конгресът, който не се провежда в една и съща държава за повече от две последователни години, е годишната среща за провеждане на бизнес от асоциацията. Процесът на планирането обикновено започва четири или пет години предварително. При избирането на мястото бордът на РИ определя общо мястото и кани градовете да отправят предложения..
Конгресите са истински международни събития, на които присъстват около 20 000 или 35 000 ротарианци. Освен, че са за забавление, международните конгреси предлагат на ротарианците уникална възможност за ваканционно пътуване. Следващите конгреси са предвидени за Брисбейн, Австралия (2003); Осака, Япония (2004) и Чикаго, Илинойс, САЩ (2005). Всички членове трябва да планират да участват в Международен конгрес на Ротари Интернешънъл, за да открият истинския международен дух на Ротари. Това е преживяване, което няма да забравите никога.

Президентските конференции

От време на време, ротарианците виждат промоционална литература, в която се обявява президентска конференция или регионална конференция за мира, че се провежда някъде по света. Такива конференции са много подобни на годишния конгрес на Ротари Интернешънъл, но с по-малко присъствие, служещи ротарианци и гости в региона, който е значително отдалечен от мястото на международния конгрес.
Целта на президентската конференция на РИ е да развива и представя познания, приятелство и разбирателство сред присъстващите, както и да улесни разработването на международни проекти за служба и да предостави форум за дискусии и обмен на идеи за Ротари и дейности в подкрепа на добрата воля и разбирателството. Малко мирни конференции действително са били начало на мирни взаимоотношения сред нации с исторически конфликти помежду си. Президентските конференции се смятат за специални събития в ротарианския календар и не се провеждат по регулярен график. Конференциите се организират от комисия, назначена от президента на РИ.
Ротарианци от всички части на света са винаги добре дошли да присъстват. Участието в президентска конференция в друг регион е приятен, ползотворен и очарователен опит, който дава още една възможност да се радваме на международното приятелство на Ротари.

Междудържавни комисии

През 1931 г. ротарианците от Франция и Германия организират малка комисия, малка група с цел подобряване на връзките между народите на тези две съседни държави. От тогава ротарианци от цяла Европа повеждат по пътя за създаване на междудържавни комисии за насърчаване на контактите между ротарианците и Ротари клубовете отвъд националните граници.
Междудържавни комисии сега са основани в много части на света за представяне на приятелството, както и за сътрудничество за спонсориране на проекти за световна служба, обмен на студенти и други дейности за подобряване а разбирателствата сред народите. Често междудържавните комисии и техните семейства спонсорират посещения на ротарианци и техните семейства отвъд националните граници и уреждат междуградски срещи и конференции.
В някои случаи, междудържавните комисии се създават между държави, разделени от големи разстояния в усилията си да се насърчава добрата воля и приятелствата между региони в света. Междудържавните комисии координират своите усилия с дистрикт гуверньорите на техните страни и винаги служат като съветници за дистриктите и клубовете.
Междудържавните комисии дават допълнителни средства на Ротари клубовете и ротарианците за изпълнението на отговорностите за четирите авенюта на служба. – международното разбирателство, добрата воля и мира.

АБВ на Ротари oт Клифърд Л. Дохтерман- XII част


РИБИ

Структурата на Ротари Интернешънъл във Великобритания и Ирландия (РИБИ) формира интересна глава от нашата история. През 1914 г. след като Ротари се разширява отвъд Атлантика към Великобритания и Ирландия, Британската асоциация на Ротари клубове се основава като част от Международната асоциация на Ротари клубове. По време на Първата световна война има малко контакт между международните клубове и британската асоциация обединява малкото Ротари клубове заедно във Великобритания, Ирландия и още някои европейски общества.
След войната се приема нова Ротари конституция през 1922 г., която постановява принципа, че когато една държава има 25 Ротари клуба, тя може да формира „териториална единица” и да има представител в борда на РИ да получава определени правомощия. Клубовете във Великобритания и Ирландия незабавно изпращат петиция за това и добиват статут на „териториална единица” Никоя друга група не прави подобна молба или получава такъв статут.
През 1927 г. Ротари Интернешънъл приключва с концепцията за териториална единица и организира Ротари клубовете в „области” по света. Въпреки това, правата, привилегиите и властта на съществуващите териториални единици” са завинаги защитени и продължени. Така РИБИ продължава да функционира като независима единица на Ротари Интернешънъл, въпрос на определени одобрения от Конституцията на РИ.
Формата на администрация на РИБИ е уникална за Великобритания и Ирландия поради географията, езика, традицията и обичаите. Поради тази историческа връзка, РИБИ поддържа леко различаваща се административна структура от всички останали Ротари клубове и дистрикти по света, но е въпреки това пълноправен член на Ротари Интернешънъл.

Законодателен съвет

В ранните дни на Ротари всяка промяна в разпоредбите на РИ или конституцията се предлага и гласува на годишния конгрес. Тъй като присъствието на конгресите се увеличава и отворената дискусия става по-трудна, се създава Законодателен съвет през 1934 г. като съветническа група за дебатиране и анализ на предположенията преди те да се гласуват на конгреса.
Накрая на конгреса в Атланта през 1970 г. се решава Законодателния съвет да стане законодателното или парламентарно тяло на Ротари. Съветът е съставен от по един делегат от всеки Ротари дистрикт и от няколко екс офисио членове. Решава се, че законодателният съвет ще се събира на всеки три години на място и във време, различни от конгреса на РИ.
Съветът има отговорността да разглежда и действа по всички „постановления”, които са предложени промени в разпоредбите и конституцията на Ротари и в стандартната конституция на клуба на Ротари, „решенията”, които се препоръчват на борда на РИ за политиката, програмата и процедурните промени. Предложенията могат да се представят от всеки Ротари клуб, дистрикт или от борда на РИ. Действията на съвета са тема на разглеждане от всички Ротари клубове в света преди те да станат окончателни. Ако 10% от имащите право на глас са против действие на съвета, такъв закон се прекратява временно и се представя на всички клубове са финално гласуване.
Законодателният съвет дава на членството в Ротари демократичен процес н законодателни промени в действията на Ротари Интернешънъл.

Ротари приятелства

От колекция марки до бални танци, интересите на ротарианците са толкова разнообразни, колкото е и самото членство. Сред 1,2 милиона ротарианци, аматьор радио ентусиаст или шахматист трябва да открие и други, които споделят неговите страсти. Но членовете на Ротари приятелството споделят повече от просто общ интерес в спортното гмуркане, голфа, риболова или скаутството; те споделят интерес в приятелството и службата, и в подпомагането на международното разбирателство. Така не е чудно, че Международното ски приятелство на ротарианците дарява печалбата си от ски събитията на Ротари фондацията или Летящите ротарианци помагат за транспорта на медицински персонал и доставки.
Ротари приятелствата обединяват също ротарианци, които споделят професионален интерес в такива области като изкуствата, комуникациите и финансите. Членовете обменят техническа информация и търсят възможности да използват своите експертизи в служба не само на своите общности и държави, но и в своите професии.

Ротари приятелски обмен

Интересна програма на Ротари за обмен на приятелство е Ротари приятелски обмен. Тази дейност е предназначена за насърчаването на ротарианците и техните семейства да посещават други ротариански семейства в други части на света. Тя може да се проведе на база от клуб до клуб (отделни ротарианци и техните семейства) или дистрикт до дистрикт (четири до шест двойки).
Идеята е няколко ротариански двойки да пътуват до друга държава за Ротари приятелски обмен. По-късно гостоприемството се връща, когато посещението е обратно. След един успешен пилотен експеримент Ротари приятелски обмен става постоянна програма на Ротари през 1988 г.
Ротари приятелски обмен често се сравнява с Обмен на групи за обучение програмата на Ротари фондацията, с изключение на това, че тя включва ротариански двойки и семейства, които лично плащат всички разходи за техния междудържавен опит. Вратите на приятелството са отворени по начин, който не би могъл да бъде повторен освен в Ротари.
Ротарианци, които търсят необичайна почивка и приятелство трябва да научат повече за Ротари приятелски обмен. Някои необичайни Ротари приключения ви очакват!

Ротари награди за младежи лидери (РИЛА)

Всяко лято хиляди млади хора са избирани да присъстват на спонсорирани от Ротари лидершип лагери или семинари в САЩ, Австралия, Канада, Индия, Франция, Аржентина, Корея и много други държави. В неофициална атмосфера групи от изключителни млади хора между 14 и 30 г. прекарват една седмица при предизвикателната програма на лидершип обучение, дискусии, вдъхновяващи обръщения и социални дейности предназначени за личностно развитие, умения за ръководене и добро гражданство. Официалното име на тази дейност е програма Ротари награди за младежи лидери (РИЛА), въпреки че за тези събития понякога се използват и други имена като Камп Роял, Камп Ентърпрайз, семинари за млади лидери или младежки конференции.
Програмата РИЛА започва в Австралия през 1959 г. когато млади хора от целия щат Куинсленд са избрани да се срещнат с принцеса Александра, младата братовчедка на кралица Елизабет ІІ. Ротарианците от Брисбейн, които са домакини на събитието са впечатлени от качествата на младите хора. Решава се да се събират лидерите на младите заедно всяка година за седмица социални, културни и образователни дейности. Програмата РИЛА постепенно нараства в Ротари дистриктите в Австралия и Нова Зеландия. През 1971 г. Бордът на РИ приема РИЛА за официална програма на Ротари Интернешънъл. РИЛА по принцип се провежда като дейност на дистрикта.