Ротари клуб Кърджали гради мостове на Балканите
Дата: 19.03.2018



Членове на Ротари клуб Кърджали за пореден път се включиха в инициативата Ротари за мир на Балканите.Заедно с още 309 ротарианци от 30 клуба от четири държави те се събраха на форум, организиран от Ротари клуб-Едирне в турския град Одрин. Традицията датира от 2000 г., когато с настъпването на новото хилядолетие, представителите на най-масовата неправителствена организация в света решават да отправят послание за мир на размирния полуостров. Домакин на първата среща е турския град Одрин. Ротарианците от Кърджали са едни от инициаторите на международните срещи Ротари за мир на Балканите.Нещо повече през 2005 г.те са домакини.Гостите от Р Турция и Р Гърция участват в откриването на възстановения монумент на Орфей.
На инициативата Ротари за мир на Балканите са домакинствали клубове в Хасково и Александруполис.
Тази година в Одрин имаше много силно присъствие от България. Освен членове на Ротари клуб-Кърджали, гостуваха ротарианци от Хасково, Пазарджик, Бургас, Айтос, Свиленград.
Балканската среща за мир бе уважена от дистрикт –гуверньорът на дистрикт 2420-Р Турция Каан Кобакоулу.
Форумът бе открит от домакина-президентът на Ротари клуб-Едирне Исмаил Билги. Организираме този форум за мир, там където се сливат Марица,Тунджа и Арда, защото водата ни държи живи. Трите сливащи се реки символизират приятелството между трите държави Турция,България и Гърция, които си граничат, подчерта президент Билги. Той посочи, че отдавна ротарианците са прехвърлили мостове през границите. Това е така,защото основната цел на Ротари е да служи на обществото.
От името на Ротари клуб-Кърджали президентът Бахар Палова подчерта,че ротарианците от столицата на Източните Родопи неотклонно са подкрепяли Балканските срещи за мир. Президентите на клубовете имаха възможност да си разменят флагове на клубовете и да договорят по-тесни връзки.
От името на Ротари клуб-Кърджали на домакина Исмаил Билги бе подарена книгата „Мостът” на журналиста Георги Кулов третираща темата за приятелството между мюсюлмани и християни в Източните Родопи.
Домакините зарадваха своите гости с богата културна програма. Имаше фолклорни танци от Турция, от България, от Гърция. За радост на гостите от нашата страна два пъти прозвуча „Бяла роза” на Славка Калчева.